Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

To minimize disruptions in brokerage operations stemming from an unexpected event a broker should_________.
Each red blood cell is shaped as a biconcave disk. This allows it to?
pls help me!!! #18-19
Generic question of life and all
You can earn 8 percent interest, compounded annually. how much must you deposit today to withdraw $10,000 in 6 years? a. $5,402. 69 b. $6,301. 70 c. $6,756.
three subtracted from the product of two and a number n
A parent made x cupcakes for each of the 109 students in the fourth grade. Which expression could be used to determine the total number of cupcakes made? A. x/
What do you think is Paine’s purpose in this excerpt from Common Sense? Cite evidence from the excerpt to support your claim. When William the Conqueror subdued
Please Help!! It's American Literature
Dado um triângulo ABC, marca-se um ponto D no lado AB. Mostre que CD é menor do que o comprimento de um dos lados AC ou BC.