Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER IXL QUESTION,WILL GIVE BRAINLITIS!!!!! its attached
I'LL DEFINITELY MARK U BRAINLIST SO PLS HELP ME IN THIS
Find the Area of the figure below, composed of a parallelogram and two semicircles. Round to the nearest tenths place.
What are the two important features, that help the root hair cells to absorb water from the soil?
What does the plasma membrane do?
Which of the following sentences contains an oxymoron A.Mrs.Kitts announced, “I would like you all to write a detailed summary about the book. B The class bega
what are the essential functions of the nervous and skeletal system ​
I (not/go out) last Sunday because it (rain)
The graph shows results from a survey of people who were diagnosed with eating disorders. A graph titled Sufferers Per Million Americans shows eating disorders
why do you think we are experiencing global warming