HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

a town had about 2120 acres of pine trees 40 years ago. Only about 13% of the pine trees remain. How many acres of pine trees remain
13. (1 pt) Who was Hiram Bingham? A. a Harvard-trained archaeologist who first explored the Maya ruins at Tikal B. a Yale-trained explorer who first discover
How do you say "Some brown spiders"?
Which group of organisms is a population? a group of skunks living in the same forest all sheep in Australia different kinds of butterfli
_ is 8% of 200, please help and show work, thanks
find the slope of the line described by x - 3y =-6.
what is the largest prime factor of 34
what were National and State Bank policies in the 1830's contributed to?
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
which of the following did not trigger Haiti's fight for independence