princess122 princess122
  • 01-04-2015
  • Mathematics
contestada

Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost

Respuesta :

elisaselmani9
elisaselmani9 elisaselmani9
  • 01-04-2015
10 oranges and 11 apples= £10.05
Total cost of: 1 orange and 1 apple= £0.94
2 divided by 94=47p
47p+47p=94p
Overall, the answer to 1 apple is 47p,
as you can see the working out.
Answer Link

Otras preguntas

What's the other term for: one who overindulges in food and drink
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
Which expression is equivalent to 27/125
I figured out the 1st question but I do not understand the second one...please show me step by step! Thank you!
Which of the following steps is not critical in the creation of Bt corn?a.Cut out a piece of DNA from a DNA molecule.b.Splice a piece of DNA into DNA from anoth
A solution of hydrogen peroxide, H2O2, is titrated with potassium permanganate, KMnO4, according to the following equation: 5H2O2 + 2KMnO4 + 3H2SO4 = 5O2 + 2MnS
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
name a metal that doesn't conduct electricity
What is the highest mountain on each continent?
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x