leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT characteristic of the second shift? a. Women are still primarily responsible for domestic work in most two-parent households. b. I
A room is 15 feet long, 13 feet wide, and 10 feet high. The walls, ceiling, and floor are all to be painted the same color. How many square feet are to be paint
Which choice BEST describes the solution(s) for this system? −3x + 5y = −6 6x − 10y = 12
1) What is the equation of a line that is perpendicular to 2x+y=−4 and passes through the point (2, −8) Enter your equation in the box. Question 2 is the pictu
what do nuclear reactions change in atoms
What are the 27 amendments for the usa?
the united states helped overthrow guatemalan persident guzman in early 1959s because
Help .. How do you identify its center and radius?
It takes 48 minutes for 7How many minutes does it take 20 people to paint 20 walls? People to paint 7 walls.
The prize of a basketball glove is 8$more than half the price of spikes. The The love of cost $54. Solve the equation S\2+8=54 to find out how much that spikes