kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

the agricultural revolution led to the need for organized?
Adam is 4 years old his brother is half his age how old will the younger brother be when Adam is 50
Segment AB has point A located at (5, 4). If the distance from A to B is 7 units, which of the following is the coordinate for point B? (5 points) Select one: a
suffix word that ends with or
How to balance N2O5 +H2O --->HNO3
Which of the following cells would not have a well-defined nucleus but would have a thick cell wall and ribosomes? A. Onion Cell B. E coli bacteria C. Human Br
AHA First Aid/CPR You are treating a stranger and feel threatened by his/her actions. What do you do?
the hydrologic, rock, and tectonic cycles are powered by two main energy sources. they are the _____. sun and moon
atoms of different elements are. a. too hard to compareb. exactly the same.c. different from each other.
round 65.145 meters to 4 significant figures