starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

What is -5 1/3 + 2 2/3
discuss why a physically active job does not guarantee better physical fitness
What is the distance between points A and B? -6 units - 1 units 5 units 6 units
Which substance is neutral A. Baking soda B. Table salt C. Soap D. Lemon juice
Janinne, Monique, and Kathy were baking cookies for a bake sale. Janinne made 68%, Monique made 3/25, and Kathy made 0.2 of the cookies. Order them from least t
Name one important event of the civil rights movement that films have been made about.
Who was Spartacus and what did he do? *
A quadrilateral has 2 pairs of congruent angles and 4 congruent sides. What is the name of the quadrilateral?
What is the mean of 73, 77, 85, 84, 35, 115
The financial statements for Castile Products, Inc., are given below: Castile Products, Inc. Balance Sheet December 31 Assets Current assets: