duhitzsandra duhitzsandra
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

The price of jeans was reduced $6 per week for 7 weeks. By how much did the price of the jeans change over 7 weeks?

Respuesta :

Hilda1383
Hilda1383 Hilda1383
  • 04-09-2017
Just multiply 6 by 7 since the price is reduced $6 per week.

$6.00 × 7 = $42.00

Your final answer is $42


I hope this helped!!
Answer Link

Otras preguntas

why is it difficult to convert miles to yards
two staments that show the relationship between the values of the numbers 0.5 and 0.05
191306 to the nearest thousands
what times what equals 36
What are 2 food making processes
The teacher asked that each student completes/complete the exercise. A. complete B. completes The student wished that his mother was/were more lenient about his
a number greater than 40 whose prime factorization contain 3 prime numbers that do not repeat
How to simplify -8(12x-12)
how to write 430,290,100 in expanded form
Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $ 5.79