Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

Mountain gorillas are an endangered species __ habitats are being badly destroyed. A. why B. whose C. which D. that
please help! Here are the shopping times(in minuts) of nine shoppers at a local grocery store. complete the grouped frequency distribution for the data. in the
right answers only!!!
SOMEONE PLEASEEEEEEEEEE HELP!!!!!!!!1
Make a Give a short introduction of the Simrounagadh State.​
a person has 2 balls, a second one had (2)^2 = 4 balls, a third had (4)^2 = 16, how many balls will the tenth person have?
Complete the sentences with the past perfect simple or continuous form of the verbs. 1 My dad got home late. He told me that there accident on the motorway. (be
Find the value of a,b,c and x from the following figure ​
Need help please thank you
A sum of Rs 600 amount to Rs 735 ins years at a certain rate of interest. If the rate of interest is increased by 2%. what will be the amount? ​