kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Odell walk 7.35 Mi his brother Darnell walk two point three miles as much as Odell how many miles did Darnell walk
Alexis received an 85 89 and 92 and three test how many points does she need to score on your next test in order to have an average of at least 90
A buildings basement is 15 feet below ground. The building is square shape with side links of 60 feet. If the height of the building is 55 feet, what is the len
Jay arranged 198 books on to 9 different shelves He put the same number of books on each shelf so how many books were on each shelf
PLEASE HELP ME !!!!!!!!!!!! At Southside Middle School, 40% of the students play an instrument. There are 305 students. How many students play an instrument?
One reason hunters migrated further south then settling in the northmost part of America
Solve 3kx + 24 = 9kx for x.
Which part of the year first gather sound and is often pierced?
Please Help <3 Please Help <3
what would be a good topic sentence for me if I were to write an essay on my favorite season being autumn