ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Roger earns $24 a week mowing lawns. He shares 1/6 of his earnings , spends 2/3, and saves the rest. How many dollars does Roger save? Tell how you found the an
Which explains why North Africa has a hot, dry climate, while India has a tropical climate when they are located at the same latitude? A. North Africa has a sma
How do Crocodiles See, Hear, and Smell?
what types of songs originated with slaves doing fieldwork in the colonies
who is the father of modern day genetics
When is the quotient of two integers positive?
the committee to plant more trees has raised 40% of their goal. they want to raised $3,000. How much more money do they need to raise to meet their goal
the floor to a walk-in closet measures 7 feet by 4 feet. If the ceiling height is 8 feet, what is the volume in cubic feet of the closet?
Which best defines the phrase "end of the Cold War"? A. Communist countries have disarmed all of their nuclear weapons. B. The Berlin Wall between East and W
if 15% is $375, how much is 5%