herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

I need to know number 4 and 5!
which of the following statements is true about drug use during pregnancy? a. drug use during pregnancy affects the health of the mother but not the baby. b. th
who created art out of platinum, diamonds, and human teeth? a. takashi murakami b. damien hirst c. yinka shonibare d. matthew barney
a(n)____ is a substance that helps in the chemical digestion of food
If we start with .98g NaOH, how many moles of NaOH did we start with?
What is the meaning of a solgan?
which of the following statements would describe the significance of the battle of Kettle Creek A. Weapons in horses were taken from the British B. the backcoun
oranges each$0.38 Apples each$0.26number 21
There were 135 cars in a rally. Each driver paid a $25 fee to participate in the rally. How much money did the drivers pay in all?????
number 22 ..................