nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

How does the prairie dogs find shelter and impact the environment ????
After the last stop on Mr. Tuttle’s route, the number of students on the bus is 3/4 of its full capacity. Once Mr. Tuttle has completed picking up all the stude
why was the proclamation of 1763 important to Georgia
What was the unclear family
If im in 8th grade how many years ago was i in 5th
PLEASE HELP ASAP:))) I WILL GIVE YOU BRAINLEST ANWSER (use the graph) The picture below shows the dependence of the breaking distance on its speed on a dry roa
The number of bacteria (b) in a batch of refrigerated food is given by the function b(t) = 20t2 − 70t + 300, where t is the temperature of the food in degrees F
What are the three general sources from which marketers can obtain​ information?
What is the importance of Boston New Orleans Charleston and New York during the colonial period
how are simple sugars used for energy compared to more complex sugars like starch in pasta?