alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

In The Tempest, why does Ariel do as Prospero orders him? A. Prospero is very wealthy, and he pays Ariel quite well for following orders. B. Ariel t
Can someone help with this and also give me the steps? :)o
Why does conflict develop?
Is coral called a producer of the ocean. true or false
10 less than the quotient of g and 3
If consumers start to believe they need a product, what is likely to happen?
what groups did nativists target
What is the most abundant fossil fuel? A. Oil B. Wood C. Gas D. Coal
What was the purpose of establishing state governments that were republics?
Select the sentence in which all pronouns are used correctly. A. Just between you and I, I am not impressed by our new manager. B. Be sure to divide all incom