winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

What is the weight of a 76 kg astronaut on earth on the moon on mars?
the green sign means go
What is the slope of a line that is perpendicular to the line y=1/6x+4?
Need helpppppppppp please
What is visually different in the ecg reading from normal sinus rhythm?
the _______ is found in the thylakoid membrane A) nucleus B) Endoplasmic reticulum C) electron transport chain D) stroma
A survey showed that 9 of every 25 students liked dogs while 13 of every 20 students liked cats. How many more of the students like cats than dogs?
What is the answer to this question???
​joe and marcia, a married couple with three young children, have a gross income of $120,000, adjustments of $6,700, and itemized deductions totaling $16,900. o
"the composition of magma will _________ when it erupts and turns into lava."