MrsCommunication MrsCommunication
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

A half gallon of milk cost $2.40 and a gallon cost $3.50 is this proportional or non proportional

Respuesta :

arevalojose14p3i74m arevalojose14p3i74m
  • 02-02-2018
non proportional because 2×$2.40= $4.80 which is not equal to $3.50
Answer Link
HwGuy HwGuy
  • 02-02-2018
Non proportional because 2.40 x 2 is not equal to 3.50. If it was proportional a half gallon would cost $1.75.
Answer Link

Otras preguntas

Angle UXW and Angle UVW
Samuel orders four DVDs from an online music store. Each DVD costs $9.99 He has 20% discount code, and sales tax is 6.75% What is the total cost of his order
FREEE 50 points if you subscribe and like on my channel PLEASE
A local gym had 490 members last quarter. This quarter, with a change in its rates, it has 686 members. What is the percent of increase in the number of members
Owen earns $27,980 per year in take-home pay. What is the most money a housing expert would advise him to spend on a monthly mortgage payment? O A. $2798.00 B.
Which answer is correct? I have been having trouble.
Red snapper cost $4.15 per pound find the cost of 3.5 pound round to the nearest cent
please help me on this , will give brianliest. tyy
Allan bought a sweaterfor $78 and a shirt for$29. How much more didthe sweater cost thanthe shirt​
Solve the following system of equations. 4y+3z=-7 12x-3y+z=-7 -6x+2y-2z=12