Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the best definition of the term interest rate? a. the rate of return on a business risk b. the price for borrowing or saving money c. the cost of impr
Which type of figurative language is used in this sentence from George Orwell’s novel Keep the Aspidistra Flying? The public are swine; advertising is the ratt
The English document that laid the groundwork for judges in the US to rule based on precedent is known as the
why is the weather mostly warm and sunny in the southeast
What are the square roots of 576? A. −14 and 14 B. −24 and 24 C. −28 and 28 D. −288 and 288and yes I know, I accidently posted this in the English
FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS
maggie has a ribbon 27 feet long. what is the length of the ribbon in yards? equation : answer :
What is a society ruled by religous leaders called?
Is 1/3 less than 3/4 and is 9/16 greater than 3/4
How would you write six and twenty five hundredths with a decimal point?