hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

How do you fractor 6 by 100?
hi. gvyvyxgcyvjbhcrxtubibyctctvubitctcibivyctbuhbygtfet. can you read this in 10 seconds
hi. gvyvyxgcyvjbhcrxtubibyctctvubitctcibivyctbuhbygtfet. can you read this in 10 seconds
what does a Astrophysicist do?
What kind of religion did the ancient egyptians practice?
The area of a rectangular room is 750 square feet. the width of the room is 5 feet less than the length of the room. which equations can be used to solve for y,
The __________ system works with the nervous system to protect important organs such as the brain and spinal cord.
Simplify the product using the distrive property (3h - 7)(3h - 6)
Why must dna be able to make copies of itself?
What invention has help to predict and warn people of storms aproaching?