korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

can u show the step and thanks
Use equivalent fractions to write an expression equivalent to 2/15 + 3/5
4. A team of scientists is digging for fossils. The amount of soil in cubic feet that they remove is equal to 6. How many cubic feet of soil do the scientists
pls help with me who is good in science!!!​
Roughly how fast do most lithospheric plates move?.
Find the predicate ''my brother plays chess with the chess club. '
Martin is two years younger than three times his daughter Ada’s age. The sum of their ages is 54. If Ada’s age is given by a, then which equation below fully mo
Which of the following is a solution to the inequality below? –10c > 50
Select the correct answer. Samantha has been successfuly running a restaurant for a few months. She prepares a realistic estimate of the number of customers tha
If Melissa buys of a pound of boysenberries, how much will the berries are $3 per lb