jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What is the main difference between direct and alternating current
The annual profit of a company is equal to the difference between annual revenue and total annual expenses of the company. The annual revenue of the company is
Which position is considered a cross between a receiver and a lineman because players in this position run, block and receive passes?.
plss helpp i dont know what to do
A real estate agent received 2.5% commission for a house that sold for $175,000. How much was the agent's commission? A. $4,375 B. $179,375 C. $70,000 D. $43,75
A saturated aqueous solution of cdf2 is prepared. The equilibrium in the solution is represented above. In the solution, [cd2+]eq=0. 0585m and [f−]eq=0. 117m. S
Which of these was important to Olmec agriculture? A. crop rotation B. cattle domestication C. ) slash-and-burn techniques
what is the following sum 3b²(∛54a) +3(∛2ab
Peter walks at 5 kilometers per hour. Complete the table.
The ___ of the brain is most affected by alcohol abuse.