Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The square of a certain negative number is equal to 5 more than one half of the number what is the number
The edge of one cube is 4 m shorter than the edge of a second cube. The volumes of the two cubes differ by 1216 m^3. Find the edge of the smaller cube.
Janette bought a portable CD player on sale. The regular price was $100. She was charged $89. a) What percent of the regular price did Janette pay? b) What perc
How many electrons are in a carbon 13 (13c) atom?
colby wants to set sqaure tiles on the top of a box the top of the box is a rectangle 71/2 inches long and 51/2 inches wide how many 1/2 inch tiles would he nee
if f(x)=3x+7 and g(x)=2x-5 find g(f(-3))A. -26 B.-9 C. -1 D. 10
The edge of one cube is 4 m shorter than the edge of a second cube. The volumes of the two cubes differ by 1216 m^3. Find the edge of the smaller cube.
Your uncle is planting an 8-foot tall tree. He ties support wires to the tree, 1 foot from the top, and ties them to posts on the ground, 4 feet from the trunk
a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples
I need help on my English homework I have no